
Description
PCB terminal block; lever; 6 mm²; Pin spacing 7.5 mm; 8-pole; Push-in CAGE CLAMP®; gray
PCB terminal block, 2606 Series, gray
Our PCB terminal block (item number 2606-1108/010-000) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Our PCB terminal block is rated for 1000 V and is designed to handle a rated current of up to 41 A. As such, it is suitable for high-load applications. Strip lengths must be between 11 mm and 13 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Dimensions: 62.9 x 28 x 24.3 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 10 mm². Up to eight potentials / eight poles can be connected to this terminal strip using eight clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at an angle of 0°.. The solder pins, which are 1.5 x 1.2 mm in cross-section and 4 mm long, are set out over the entire terminal strip (staggered). There are one solder pin per potential.
Connection data
| Clamping units | 8 |
| Total number of potentials | 8 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0° |
| Pole number | 8 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5 mm / 0.295 inches |
| Width | 62.9 mm / 2.474 inches |
| Height | 28 mm / 1.102 inches |
| Height from the surface | 24 mm / 0.945 inches |
| Depth | 24.3 mm / 0.957 inches |
| Solder pin length | 4mm |
| Solder pin dimensions | 1.5 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 2 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
| Solder pin arrangement | Over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0,493MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 30,7g |
New Function
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 27 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966395464 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product classification
| UNSPSC | 39121409 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 8.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
Hot Tags: 2606-1108/010-000, China 2606-1108/010-000 manufacturers, suppliers, factory
Send Inquiry
You Might Also Like







