
Description
The XLamp® High-Current LED Array family is optimized for best-in-class lumen output, efficacy and reliability at high drive currents. XLamp CMA LEDs share the same package design and LES sizes as Cree LED's industry-leading CXA2 Standard Density LEDs, enabling lighting manufacturers to address a range of performance requirements for applications such as track, downlight and outdoor lighting using a single easy‑to‑use platform. XLamp High‑Current LED Arrays are available in 2-step, 3-step and 5-step EasyWhite® bins.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White CoB LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package/Case: | COB- Chip-on-Board |
| Illumination Colour: | Warm White |
| Wavelength/Colour Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1593 lm |
| Colour Rendering Index - CRI: | 95 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 450 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 35 V |
| Power Rating: | 15.8 W |
| Length: | 15.85 mm |
| Width: | 15.85 mm |
| Height: | 1.15 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 140 C |
| Lens Colour: | Yellow |
| Lens Dimensions: | 9 mm |
| Lens Shape: | Round Flat |
| Lens Transparency: | Clear |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Cree LED |
| LED Size: | 15.85 mm x 15.85 mm x 1.7 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: cma1516-0000-000n0z0al7c, China cma1516-0000-000n0z0al7c manufacturers, suppliers, factory, CLQ6A-FKW-C1L1P1R1U1H1LBB79453, XMLDWT-00-0000-0000U30E2, XPEBRD-L1-0000-00702, XBDAMB-00-0000-000000803, led display driver, XBDGRN-00-0000-000000D03
Send Inquiry
You Might Also Like







