
Description
The XLamp® XHP70.3 LEDs are the third generation of Extreme High Power LEDs that deliver the best lumen density, reliability and optical control available in their size. By leveraging the XHP family advantages, lighting manufacturers can significantly reduce their system cost by using fewer optics, PCBs and heat sinks than possible with standard LEDs.
The third generation XHP family LEDs deliver improved optical performance versus the previous generations, with higher intensity through optics than the second generation and the XHP family's highest on-axis intensity.
XLamp XHP70.3 LEDs are optimized for outdoor and premium indoor lighting applications that require large amounts of light output from small luminaires, such as stadium, outdoor area and architectural spotlight.
FEATURES
• Available in white, and in 3-V version or 6-V & 12-V version (6-V/12-V is configurable by PCB layout)
• Available in 5-step EasyWhite® bins at 2200 K to 5000 K CCT, 3-step EasyWhite bins at 2700 K to 5000 K and 2-step EasyWhite bins at 2700 K to 4000 K CCT
• Available in ANSI white bins at 3000 K to 7000 K CCT
• Broadcast color option at 5700 K provides maximum performance for TV events that require extremely high TLCI
• Available in standard, 70-, 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
• Binned at 85 °C
• Maximum drive current: 14,400 mA (3V), 7200 mA (6 V), 3600 mA (12 V)
• Low thermal resistance: 0.2 °C/W • Wide viewing angle: 120° (HD), 115 (HI)
• Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
• Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
• RoHS and REACH compliant
• UL® recognized component (E349212)
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 2828 (7070 metric) |
| Illumination Color: | Cool White |
| Wavelength/Color Temperature: | 6500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1751 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 68 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 3.6 A, 7.2 A |
| Vf - Forward Voltage: | 5.6 V, 11.2 V |
| Power Rating: | 7.5 W |
| Length: | 7 mm |
| Width: | 7 mm |
| Height: | 1 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Dimensions: | 7 mm x 7 mm |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | XHP70D-HI |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Cree LED |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: xhp70d-h0-0000-0d00n20e1, China xhp70d-h0-0000-0d00n20e1 manufacturers, suppliers, factory, CMU1003-0000-000N0B0A30E, CREE XTEARY 00 0000 000000N03, JK3030AWT-00-0000-000B0BL465E, XHP70D-00-0000-0D0BN20E1, XPEBPR-L1-0000-00C01, XPERED-L1-0000-00501
Send Inquiry
You Might Also Like







