
Description
Optimized for directional, high-lumen applications, from indoor and outdoor to portable and lamp retrofits, the XLamp® XT-E LED delivers high performance and high reliability in the industry‑standard XP/XT footprint. The XT-E LED offers the benefits of the XT/XP platform - compact and proven 3.45 mm x 3.45 mm package and established ecosystem - enabling lighting manufacturers to simplify the design process and shorten time to market.
The XT-E LED is available in royal blue and white. The XT-E White LED offers a high‑efficacy option. In this document, the term White denotes the white XT-E LED without regard to its efficacy. The terms Standard and High Efficacy are used when necessary to differentiate the performace of the High Efficacy XT-E LED from the XT-E LED without the high‑efficacy option.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1414 (3535 metric) |
| Illumination Color: | Neutral White |
| Wavelength/Color Temperature: | 4500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 148 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.85 V |
| Power Rating: | 1 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 2.36 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Lens Color: | Yellow |
| Lens Dimensions: | 3.06 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Series: | XTEAWT |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Cree LED |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | XLamp |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: xteawt-00-0000-00000bje4, China xteawt-00-0000-00000bje4 manufacturers, suppliers, factory, CMA1306-0000-000C0B0A40E, JB5630AWT-P-B27EA0000-NZ000001, XPEBFR-L1-0000-00801, XPEBRD-L1-0000-00702, XQERED-H0-0000-000000401, XTEAWT-00-0000-000000DF5
Send Inquiry
You Might Also Like







