
Description
LUXEON HL2X is a high-power domed emitter designed specifically for outdoor and industrial applications like streetlights and high bay luminaires. The package is designed to deliver superior output, efficacy, color stability and longevity regardless of application or environment. LUXEON HL2X utilizes an industry standard 3535 package with 3-stripe footprint. This compatibility allows for efficient and simpler conversion to the better performing LUXEON HL2X from any other similar platform.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1414 (3535 metric) |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 275 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 700 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.83 V |
| Power Rating: | 2 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 2.27 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 3.15 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Water Clear |
| Series: | LUXEON HL2X |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Lumileds |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: l1hx-3080200000000, China l1hx-3080200000000 manufacturers, suppliers, factory, 10 segment led display, led micro switch, L1CU-3080000000000, L130-27800BHV00001, L1CU-4080000000000, L130-5780003000W21
Send Inquiry
You Might Also Like







