
Description
Features
• High brightness cool white LEDs with maximum output in excess of 1000 lm @ 3A, 85°C.
• High lumen density of monolithic emitter, up to 518 lm/mm2(6500K), ideal for maximizing the optical efficiency in high-output, beam pattern critical lighting applications.
• Maximum Drive Current: 3 A
• Luminous Efficacy: typ. 206 lm/W @ 350 mA, 85°C (6500K)
• Color Temperature: 5000K, 5700K, 6500K
• Color Rendering Index: min. 65, typ. 70
• Low thermal resistance: 1.6° C/W
• ANSI-compatible chromaticity bins
• LM-80 10,000-hr test data available, excellent TM-21 lifetime and color stability
• Available in 2 soldering footprint configurations
• Electrically isolated thermal path
• 8 kV HBM ESD rating per ANSI/ESDA/JEDEC JS-001
• RoHS and REACH compliant
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Luminus Devices |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1414 (3535 metric) |
| Illumination Color: | Cool White |
| Wavelength/Color Temperature: | 6500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 560 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 65 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 1.5 A |
| Vf - Forward Voltage: | 3 V |
| Power Rating: | 10 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 1.98 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 2.6 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Water Clear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Luminus Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.013539 oz |
Hot Tags: sst-20-wcs-a120-l3652, China sst-20-wcs-a120-l3652 manufacturers, suppliers, factory, CBT-140-WCS-L16-TB120, CBT-90-B-C11-KJ300, CBT-90-G-C11-JK200, CXM-9-27-90-36-AC10-F3-3, SBR-90-W65S-R71-NA100, SFT-40-W65S-F50-N4652
Send Inquiry
You Might Also Like







