
Description
OSLON® Square GW CSSRM3.CM Fifth generation of OSLON Square with enhanced performance. Most compact high-power LED with well known superior robustness, high reliability, long lifetime and low thermal resistance.
Applications
- Entertainment
- Indoor Lighting
- Medical Lighting
- Outdoor & Industrial Lighting
Features
- Package: SMD ceramic package with silicone lens
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Corrosion Robustness Class: 3B
- Color temperature: 5000K - 6500K
- CRI: 90 (min.), 92 (typ.), R9: 50 (min.)
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- TLCI: 98 (typ.), R9: 80 (min.) @ 5700 K
- Luminous Flux: typ. 288 lm @ 5700 K, 85 °C
- Luminous Efficacy: typ. 146 lm @ 5700 K, 85 °C
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Illumination Color: | Neutral White |
| Wavelength/Color Temperature: | 5000 K |
| Luminous Intensity: | 85.8 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 265 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 700 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.81 V |
| Power Rating: | 2 W |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 2.02 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | GW CSSRM3.CM |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 600 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | OSLON |
| Type: | High Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65113A3896 |
Hot Tags: gw cssrm3.cm-m8n4-xx53-1-r, China gw cssrm3.cm-m8n4-xx53-1-r manufacturers, suppliers, factory, GW JTLMS1 CM G7H2 XX57 1 60 R33, GW JTLPS1 CM JNKN XX55 1, PLPT5 447KA, PLT5 520DB P, SFH 2400 FA Z, SFH 4250 Z
Send Inquiry
You Might Also Like







