
Description
DURIS ® E 3 GW JCLPS2.EM (GEN 2)
Introducing the new Generation-2 DURIS® E 3 which combines higher efficacy and higher flux in a compact industry-compatible form factor (3.0 mm x 1.4 mm). Perfectly suitable for various homogeneous illumination applications such as linear lighting as well as slim-designed applications.
Applications
- Area Lights
- Downlights/Spotlights
- Lamp Retrofits
- Mood Lighting
- Table Lamp
Features
- Package: white SMT package, colored diffused silicone resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2700K - 6500K
- CRI: 80 (min.), 82 (typ.), R9: 0 (min.)
- ESD: 2 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 2)
- Luminous Flux: typ. 33.7 lm @ 4000K
- Luminous efficacy: typ. 182 lm/W @ 4000K
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Package / Case: | 3014 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 2700 K |
| Luminous Intensity: | 9.08 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 27.5 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 65 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.85 V |
| Power Rating: | 200 mW |
| Length: | 3.03 mm |
| Width: | 1.35 mm |
| Height: | 0.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Series: | GW JCLPS2.EM |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 10000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | Low Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65112A8480 |
Hot Tags: gw jclps2.em-h1h8-a838-1-2, China gw jclps2.em-h1h8-a838-1-2 manufacturers, suppliers, factory, LY R976 PS 36 0 20 R18, LZ7-04M2PD-0000, SFH 4059, SFH 4243 Z, SFH 4250 Z, SFH 4726AS
Send Inquiry
You Might Also Like







