
Description
DURIS® E 5 GW JDSTS2.CM (Gen 2)
Introducing the new Generation-2 DURIS® E 5 which combines higher efficacy and higher flux in a compact industry-compatible form factor (5.6 mm x 3.0 mm). Fully compatible with our Generation-1 device for ease of replacement and upgrade. Perfectly suitable for various homogeneous illumination applications such as tubes and other indoor applications such as downlights and office recessed fixtures.
Applications
- Indoor Lighting
Features
- Package: white SMT package, colored diffused silicone resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2700K - 6500K
- CRI: 90 (min.), 92 (typ.), R9: 50 (min.)
- ESD: 5 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM)
- Luminous Flux: typ. 30 lm @ 4000K
- Luminous efficacy: typ. 171 lm/W @ 4000K

|
Type |
Color temperature |
Luminous Flux 1 I F = 65 mA ΦV |
|
GW JDSTS2.CM-GVH2-A838-1-2 |
2700 K |
25.5 ... 31.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-GVH2-XX58-1-2 |
2700 K |
25.5 ... 31.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-GWH3-A737-1-2 |
3000 K |
27.0 ... 33.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-GWH3-XX57-1-2 |
3000 K |
27.0 ... 33.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H1H4-A636-1-2 |
3500 K |
28.5 ... 34.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H1H4-XX56-1-2 |
3500 K |
28.5 ... 34.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H1H4-A535-1-2 |
4000 K |
28.5 ... 34.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H1H4-XX55-1-2 |
4000 K |
28.5 ... 34.5 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-A333-1-2 |
5000 K |
30.0 ... 36.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-XX53-1-2 |
5000 K |
30.0 ... 36.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-A232-1-2 |
5700 K |
30.0 ... 36.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-XX52-1-2 |
5700 K |
30.0 ... 36.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-A131-1-2 |
6500 K |
30.0 ... 36.0 lm |
|
GW JDSTS2.CM-H2H5-XX51-1-2 |
6500 K |
30.0 ... 36.0 lm |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Package / Case: | 5630 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3500 K |
| Luminous Intensity: | 9.38 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 27.8 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 65 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.75 V |
| Power Rating: | 180 mW |
| Length: | 5.6 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 0.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Series: | GW JDSTS2.CM |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 10000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | High Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65112A8971 |
Hot Tags: gw jdsts2.cm-h1h4-xx56-1-2, China gw jdsts2.cm-h1h4-xx56-1-2 manufacturers, suppliers, factory, LRTBGVSG VCVE 24 AOAQ 79 THTJ OQ 20 S XX, PLT5 520EB P, SFH 2430 Z, SFH 2505 FA Z, SFH 4059, SFH 4717AS A01
Send Inquiry
You Might Also Like







