
Description
DURIS ® E 5 GW JDSTS2.EM Standard (Gen 2)
Introducing the new Generation-2 DURIS® E 5 which combines higher efficacy and higher flux in a compact industry-compatible form factor (5.6 mm x 3.0 mm). Fully compatible with our Generation-1 device for ease of replacement and upgrade. Perfectly suitable for various homogeneous illumination applications such as tubes and other indoor applications such as downlights and office recessed fixtures.
Applications
- Indoor Lighting
Features
- Package: white SMT package, colored diffused silicone resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2700K - 6500K
- CRI: 80 (min.), 85 (typ.), R9: 0 (min.)
- ESD: 5 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM)
- Luminous Flux: typ. 36 lm @ 4000K
- Luminous efficacy: typ. 204 lm/W @ 4000K
|
Type |
Color temperature |
Luminous Flux 1 I F = 65 mA ΦV |
| GW JDSTS2.EM-H3H7-A838-1-2 |
2700 K |
31.5 ... 39.0 lm |
| GW JDSTS2.EM-H3H7-XX58-1-2 |
2700 K |
31.5 ... 39.0 lm |
| GW JDSTS2.EM-H4H7-A737-1-2 |
3000 K |
33.0 ... 39.0 lm |
| GW JDSTS2.EM-H4H7-XX57-1-2 |
3000 K |
33.0 ... 39.0 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H7-A636-1-2 |
3500 K |
34.5 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H7-XX56-1-2 |
3500 K |
34.5 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H6H8-A535-1-2 |
4000 K |
36.0 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H6H8-XX55-1-2 |
4000 K |
36.0 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H6H8-A333-1-2 |
5000 K |
36.0 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H6H8-XX53-1-2 |
5000 K |
36.0 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H8-A232-1-2 |
5700 K |
34.5 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H8-XX52-1-2 |
5700 K |
34.5 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H8-A131-1-2 |
6500 K |
34.5 ... 40.5 lm |
| GW JDSTS2.EM-H5H8-XX51-1-2 |
6500 K |
34.5 ... 40.5 lm |

| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Package / Case: | 5630 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 6500 K |
| Luminous Intensity: | 11.4 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 34.5 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 65 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.75 V |
| Power Rating: | 180 mW |
| Length: | 5.6 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 0.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Series: | GW JDSTS2.EM |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 10000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | High Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65112A8877 |
Hot Tags: gw jdsts2.em-h5h8-a131-1-2, China gw jdsts2.em-h5h8-a131-1-2 manufacturers, suppliers, factory, GW CS8PM1 CMKTLPXX57, PLT5 520DB P, SFH 4554, SFH 4640, SFH 4718A, SFH 4726AS
Send Inquiry
You Might Also Like







