
Description
DURIS ® E 2835 GW JTLMS1.EM
The DURIS® E 2835 combines good efficacy and a wide beam angle into a compact format (2.8 mm x 3.5 mm). This is key to homogeneous illumination applications where the DURIS® E 2835 never fails to impress with its performance on system level.
Applications
- Indoor Lighting
Features
- Package: white SMT package, colored diffused silicone resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2200K - 6500K
- CRI: 80 (min.), 85 (typ.), R9: 0 (min.)
- Lumen maintenance: Test results according to IESNA LM-80 available
- ESD: 2 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 2)
- Luminous Flux: typ.: 29.2 lm @ 4000 K
- Luminous efficacy: typ.: 165 lm/W @ 4000 K

|
ype
|
Color temperature
|
Luminous Flux 1 I F = 60 mA ΦV
|
|
GW JTLMS1.EM-G7H1-XX510-1
|
2200 K
|
21.0 ... 30.0 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-G9H2-XX58-1
|
2700 K
|
24.0 ... 31.5 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GVH3-XX57-1
|
3000 K
|
25.5 ... 33.0 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GWH3-XX56-1
|
3500 K
|
27.0 ... 33.0 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GWH4-XX55-1
|
4000 K
|
27.0 ... 34.5 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GWH4-XX53-1
|
5000 K
|
27.0 ... 34.5 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GWH4-XX52-1
|
5700 K
|
27.0 ... 34.5 lm
|
|
GW JTLMS1.EM-GWH4-XX51-1
|
6500 K
|
27.0 ... 34.5 lm
|
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 2200 K |
| Luminous Intensity: | 8.88 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 27.8 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 60 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.95 V |
| Power Rating: | 180 mW |
| Length: | 3.5 mm |
| Width: | 2.8 mm |
| Height: | 0.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Series: | GW JTLMS1.EM |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 10000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | Mid-Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65113A2611 |
Hot Tags: gw jtlms1.em-g7h1-xx510-1, China gw jtlms1.em-g7h1-xx510-1 manufacturers, suppliers, factory, GW JTLPS1 KM H5H8 XX33 1 G, LR E67F ABCB 46 G3R3 50 R18 Z, LRTBGVSG VCVE 24 AOAQ 79 THTJ OQ 20 S XX, SFH 4059, SFH 4640, SFH 4726AS
Send Inquiry
You Might Also Like







