
Description
OSCONIQ™ P 3737 (2W) GW PUSRA2.HW Brand new, upgraded high-power LED with our ams OSRAM's latest chip technology and new generation of optimized lens, delivering industry leading performance, superior robustness and long lifetime. With high efficiency REDS available in three wavelengths, the family offers five colors for ease of design and high flexibility for all your horticulture spectrum needs.
Applications
- Agriculture & Horticulture
- Entertainment
- Indoor Lighting
- Outdoor & Industrial Lighting
Features
- Package: SMD epoxy package with silicone lens
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- Typ. Radiation: 120°
- Radiant Flux (@ 700mA): typ. 1168 mW @ 85°C (M3 Bin)
- Radiant Efficiency (@ 700mA): typ. 59.0% @ 85°C (M3 Bin)
- Photon Flux (@ 700mA): typ. 5.15 μmol/s @ 85°C (M3 Bin)
- Photon Flux Efficacy (@ 700mA): typ. 2.60 μmol/J @ 85°C (M3 Bin)
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Illumination Color: | White |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1089 mW |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 700 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.83 V |
| Power Rating: | 2 W |
| Length: | 3.7 mm |
| Width: | 3.7 mm |
| Height: | 2.37 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 3.7 mm x 1.62 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | P3737 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| 3000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | OSCONIQ |
| Type: | High Power LED |
| Part # Aliases: | Q65115A0344 |
Hot Tags: gw pusra2.hw-s6t2-m4-1, China gw pusra2.hw-s6t2-m4-1 manufacturers, suppliers, factory, GW CS8PM1 CMKTLPXX57, LW TVSG CB BXCX JKPL Z486 20 R18 Z, SFH 2505 FA Z, SFH 4043, SFH 4554, SFH 4728AS A01
Send Inquiry
You Might Also Like







