
Description
SFH 4726AS A01 OSLON Black Series (940 nm) - 150°
Applications
- In-Cabin Sensing
Features
- Package: clear silicone
- Corrosion Robustness Class: 3B
- Qualifications: AEC-Q102 Qualified
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- IR lightsource with high efficiency
- Double stack emitter
- Centroid wavelength 940 nm
- Optimized for high current pulse operation
- Low thermal resistance (Max. 6.6 K/W)
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | Infrared Emitters |
| RoHS: | Details |
| Radiant Intensity: | 280 mW/sr |
| If - Forward Current: | 1 A |
| Vf - Forward Voltage: | 2.65 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Illumination Color: | Infrared |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IR Emitters (IR LEDs) |
| Series: | SFH 4726AS A01 |
| Factory Pack Quantity: | 600 |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Tradename: | OSLON |
| Viewing Angle: | 150 deg |
| Part # Aliases: | Q65112A0437 |
| Unit Weight: | 0.001093 oz |
Hot Tags: sfh 4726as a01, China sfh 4726as a01 manufacturers, suppliers, factory, GW QSLPS1 EM LXL1 XX56 1, led components, LW TVSG CB BXCX JKPL Z486 20 R18 Z, LY E67F BADA 46 3B5A 50 R18, PLPT9 450LC E, SFH 4715A
Previous:SFH 4726AS
Next:SFH 4726S
Send Inquiry
You Might Also Like







