
Description
LRS-150 series is a 150W single-output enclosed type power supply with 30mm oflow profile design.Adopting the input of 1 15VAC or 230VAC(selectable by switch), the entire series provides an output voltageline of 12V, 15V, 24V,36V and 48V.
In addition to the high efficiency up to 90%, the design of metallic mesh case enhances the heat dissipationof LRS-150 that the whole series operates from -30'c through 70'c under air convection without a fanDelivering an extremely low no load power consumption (less than 0.5W), it allows the end system toeasily meet the worldwide energy requirement. LRS-150 has the complete protection functions and 5G antivibration capability; it is complied with the international safety regulations such as TUV BS EN/EN62368-1BSEN/EN60335-1.BSEN/EN61558-1/-2-16,UL62368-1 and GB 4943.1.LR$-150 series serves asa high price-to-performance power supply solution forvariousindustrial applications.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 48 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 158.4 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 85 VAC to 132 VAC, 170 VAC to 264 VAC, 240 VDC to 370 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 3.3 A |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Panel |
| Length: | 159 mm (6.26 in) |
| Width: | 97 mm (3.819 in) |
| Height: | 30 mm (1.181 in) |
| Series: | LRS-150 |
| Approvals: | EN60950-1, UL60950-1 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Compliance: | EN60950-1, UL60950-1 |
| Efficiency: | 90 % |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Load Regulation: | Regulated |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Part # Aliases: | LM150-20B48 LM150-23B48R2 LM150-22B48 |
| Unit Weight: | 1.058 lbs |
Hot Tags: lrs-150-48, China lrs-150-48 manufacturers, suppliers, factory, LRS-150-24, LRS-350-12, LRS-350-24, meanwell, NDR-120-24, NDR-480-24
Send Inquiry
You Might Also Like







