
Description
Inline splicing connector with levers; for all conductor types; max. 4 mm²; 2-conductor; transparent housing; white cover; Surrounding air temperature: max 85°C (T85); 4,00 mm²; transparent
Series 221 Lever-Type Feed-Through Connectors
The focus of lever-type feed-through connectors with item number 221-2421 is on clean electrical installation. From intercom wiring to connecting an electric stove – the compact Series 221 connecting terminal block connects various conductor types quickly and securely. Stripping lengths of 11 mm are required for conductor connection with lever-type feed-through connectors. The connecting terminal blocks, with a rated voltage of 450 V, are designed for a rated current of up to 32 A. They can therefore also be used for high-power loads. This product features CAGE CLAMP® technology. The reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® universal connector allows all types of conductors to be connected with a cage clamp without the need for any pretreatment of the conductors. Crimping of wire end ferrules is therefore no longer necessary. The dimensions are width x height x depth (8.1 x 8.9 x 35.5 mm). Depending on the conductor type, the lever-operated feed-through connector is designed for conductor cross-sections from 0.2 mm² to 4 mm².
The lever-operated connecting terminal block from the 221 Series impresses with its innovative design for various conductor cross-sections. This makes the WAGO lever-operated terminal block a distinctive trademark in electrical connection technology. The flat levers, which fit seamlessly into the base body of the 221, appear seamlessly cast when closed and can be positioned neatly in any housing without any obtrusive edges. The wide design of the individual lever links allows for perfect tool-free operation for convenient conductor connection. The transparent housing showcases the robust technology and allows immediate visual inspection for standard-compliant contact of solid, stranded, and fine-stranded conductors. The keyboard look of the levers represents a perfect combination of the functional and aesthetic connection technology "Made by WAGO".
Connection data
| Clamping units | 2 |
| Total number of potentials | 1 |
Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Actuation type | Lever |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 4 mm² / 12 AWG |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
Physical data
| Width | 8.1 mm / 0.319 inches |
| Height | 8.9 mm / 0.35 inches |
| Depth | 35.5 mm / 1.398 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
| Color | transparent |
| Cover color | white |
| Material group | IIIa |
| Housing material | bio-circular PC |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Insulation material (actuator) | bio-circular PBT |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Fire load | 0,066MJ |
| Actuator color | green |
| Weight of insulation material | 0,84g |
| Weight | 2,4g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 600 (60) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966632668 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product classification
| UNSPSC | 39121409 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
Hot Tags: 221-2421, China 221-2421 manufacturers, suppliers, factory
Send Inquiry
You Might Also Like







