
Description
Mounting carrier; for 10-wire connectors; 221 Series - 4 mm²; for DIN-35 rail; for Ex applications; light gray
Physical data
| Width | 43 mm / 1.693 inches |
| Height | 23.7 mm / 0.933 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 57.7 mm / 2.272 inches |
| Depth | 64 mm / 2.52 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Snapping on |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Suitable | for 10-wire connectors (4 mm²) |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0,173MJ |
| Weight | 5,8g |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966604009 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product classification
| UNSPSC | 39121410 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |




Hot Tags: 221-549/1002-000, China 221-549/1002-000 manufacturers, suppliers, factory
Send Inquiry
You Might Also Like







