
Description
Round LEDs offer superior light output for excellent readability in sunlight and dependable performance. They provide extremely stable light output over long periods of time. These lamps are made with an advanced optical-grade epoxy offering superior hightemperature and high-moisture-resistance performance in outdoor signal and sign applications.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | Single Color LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | Blue LEDs |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Wavelength/Color Temperature: | 470 nm |
| Illumination Color: | Blue |
| If - Forward Current: | 20 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 3.2 V |
| Power Rating: | 120 mW |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 5 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | C503B-BCN |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Cree LED |
| Height: | 8.8 mm |
| LED Size: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Length: | 5.8 mm |
| Luminous Intensity: | 4800 mcd |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Single Color LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | Single Color LEDs |
| Viewing Angle: | 30 deg |
| Vr - Reverse Voltage: | 5 V |
| Width: | 5.8 mm |
| Unit Weight: | 0.010582 oz |
Hot Tags: c503b-bcn-cw0x0451, China c503b-bcn-cw0x0451 manufacturers, suppliers, factory, JE2835BWT-N-B30GA0000-N0000001, JK3030AWT-P-B27EA0000-N0000001, XHP70D-H0-0000-0D00N20E1, XMLDCL-00-0000-00C5AAA02, XPEBRD-L1-0000-00702, XTEAWT-00-0000-000000DF5
Previous:CLM2D-ACC-CZ0C0343
Next:C503B-RCN-CW0Z0AA1
Send Inquiry
You Might Also Like







