
Description
These oval LEDs are specifically designed for full-color video screens, digital billboards and passenger-information signs. The ovalshaped radiation pattern and high luminous intensity ensure that these devices are excellent for bright sunlight or low power consumption outdoor applications.
These lamps are made with an advanced optical-grade epoxy that offers superior high-temperature and high-moistureresistance performance in outdoor signal and sign applications.The encapsulation resin contains anti-UV material in order to reduce the effects of long-term exposure to direct sunlight.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | Single Color LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | Green LEDs |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Wavelength/Color Temperature: | 527 nm |
| Illumination Color: | Green |
| If - Forward Current: | 20 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 3.4 V |
| Power Rating: | 140 mW |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Dimensions: | 5.1 mm x 3.7 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | C5SMF-GJF |
| Packaging: | Ammo Pack |
| Brand: | Cree LED |
| Height: | 7 mm |
| LED Size: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Length: | 5.1 mm |
| Luminous Intensity: | 4400 mcd |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Single Color LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | Single Color LEDs |
| Viewing Angle: | 100 deg x 40 deg |
| Vr - Reverse Voltage: | 5 V |
| Width: | 3.7 mm |
Hot Tags: c5smf-gjf-cw34q7t2, China c5smf-gjf-cw34q7t2 manufacturers, suppliers, factory, CMA1306-0000-000C0H0A22G, for cree led, JU7070BWT-K-B22ED0000-N0000001, XHP70D-H0-0000-0D00N20E1, XPLAWT-H0-0000-000BV2051, XQERED-H0-0000-000000401
Send Inquiry
You Might Also Like







