
JE2835BWT-P-B40GA0000-N0000001
CREE LED White 4000 K 70-CRI, 2835 Size, P Class
Description
PRODUCT DESCRIPTION
J Series® LEDs extend Cree LED's industry‑leading portfolio of lighting‑class LEDs to a broader set of applications. The J Series 2835 LEDs combine high efficacy and excellent value in a reliable package. The J Series 2835 LEDs are optimized for low‑density lighting applications where high efficacy and smooth appearance are critical, such as downlights, troffers, and panel lights. The J Series 2835 LEDs offer high CRI and are optimized for lighting applications where good color quality is critical.
Specification
| Product Attributes | Property Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LED |
| RoHS: | More Information |
| product: | White LEDs |
| Installation style: | SMD/SMT |
| Package/Case: | 2835 |
| Lighting color: | Neutral White |
| Wavelength/color temperature: | 4000 K |
| Luminous flux/radiant flux: | 78 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Display angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 150 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 3.04 V |
| Power rating: | 456 mW |
| length: | 3.5 mm |
| width: | 2.8 mm |
| high: | 0.7 mm |
| Minimum operating temperature: | - 40 C |
| Maximum operating temperature: | + 105 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens shape: | Rectangular |
| Lens transparency: | Diffused |
| series: | JE2835B 3V P Class |
| Package: | Reel |
| trademark: | Cree LED |
| Moisture Sensitivity: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Packing Quantity: | 4000 |
| Subcategories: | LEDs |
| type: | High Power LEDs |
Hot Tags: je2835bwt-p-b40ga0000-n0000001, China je2835bwt-p-b40ga0000-n0000001 manufacturers, suppliers, factory, CLQ6B-TKW-S1L1R1H1TBB7935AA3, XBDGRN-00-0000-000000D03, XHP70D-H0-0000-0D00N20E1, XPEBFR-L1-0000-00801, XPEBRD-L1-0000-00702, XPPAWT-H0-0000-0000U50DT
Send Inquiry
You Might Also Like







