
JE2835AWT-R-H40EA0000-N0000001
White LEDs White 4000 K 80-CRI, 2835 Size, R Class
Description
J Series® LEDs extend Cree LED's industry‑leading portfolio of lighting‑class LEDs to a broader set of applications. The J Series 2835 LEDs combine high efficacy and excellent value in a reliable package. The J Series 2835 LEDs are optimized for low‑density lighting applications where high efficacy and smooth appearance are critical, such as downlights, troffers, and panel lights. The J Series 2835 LEDs offer high CRI and are optimized for lighting applications where good color quality is critical.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 2835 |
| Illumination Color: | Neutral White |
| Wavelength/Color Temperature: | 4000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 72 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 150 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.95 V |
| Power Rating: | 443 mW |
| Length: | 3.5 mm |
| Width: | 2.8 mm |
| Height: | 0.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Shape: | Rectangular |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Series: | JE2835A 3V R Class |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Cree LED |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 4000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: je2835awt-r-h40ea0000-n0000001, China je2835awt-r-h40ea0000-n0000001 manufacturers, suppliers, factory, CLQ6B-TKW-S1L1R1H1TBB7935AA3, JE2835BWT-P-B40GA0000-N0000001, JK3030AWT-00-0000-000B0BL465E, XPEBFR-L1-0000-00801, XPERED-L1-0000-00501, XPLBWT-00-0000-000HV440G
Send Inquiry
You Might Also Like







