
Description
XLamp® XP-G3 LEDs are optimized for directional, high-lumen lighting applications where efficacy and optical control are critical, such as roadway, portable and horticulture. The compact and proven 3.45‑mm XP platform has an excellent ecosystem of optics and system solutions available, enabling lighting manufacturers to simplify their design process and shorten time‑to‑market.
XP-G3 LEDs are available in and two different White and Royal Blue versions: Standard & S Line. XP-G3 Photo Red is available in the S Line version. The White Standard version delivers best-in-class TM‑21 lifetimes and color stability over time. The S Line versions of White, Royal Blue and Photo Red deliver improved efficiency, best-in-class sulfur resistance and better system-level reliability through switching and dimming cycles. With these S Line versions, Cree LED delivers high‑power LED technology that is optimized for both general and horticulture lighting applications where sensors and switching are becoming common.
In this document, the terms White, Royal Blue and Photo Red denote the white, royal blue or photo red XP-G3 LED without regard to its Standard or S Line features. The terms Standard and S Line are used when necessary to differentiate the performace of the Standard XP-G3 LED from the XP-G3 LED with the S Line option
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD-2 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 114 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 125 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.7 V |
| Power Rating: | 1 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 2.26 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lens Color: | Yellow |
| Lens Dimensions: | 3.06 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | XLAMP XP-G3 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Cree LED |
| LED Size: | 3.45 mm x 3.45 mm x 2.26 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | Low Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.003527 oz |
Hot Tags: xpgdwt-u1-0000-00e7g, China xpgdwt-u1-0000-00e7g manufacturers, suppliers, factory, CLQ6B-TKW-S1L1R1H1TBB7935AA3, CMU1003-0000-000N0B0A30E, CREE XTEARY 00 0000 000000N03, XMLDCL-00-0000-00C5AAA02, XPEBAM-L1-0000-00703, XPEBFR-L1-0000-00801
Send Inquiry
You Might Also Like







