
Description
XLamp® XP-L LEDs are available in two versions: High Density (HD) and High Intensity (HI).
The XLamp XP-L HD LED is the highest performing discrete in Cree LED's HD class of LEDs, delivering the next generation of lumen output and efficacy in the compact 3.45 mm x 3.45 mm XP footprint. Cree LED's HD LEDs, optimized to deliver maximum lumen output in a small form factor, enable lighting manufacturers to improve the performance of any lighting design, create smaller and less expensive systems, and develop new lighting solutions that were previously not possible.
The XLamp XP-L HI LED is the first of Cree LED's new class of high-intensity LEDs optimized to deliver maximum candela through secondary optics. The XP-L HI LED delivers 120 percent more candela than the XP-L HD LED through the same optic. The XP-L HI LED leverages the industry's highest single-die performance and a new innovative primary optic design that radically reduces the optical source size to deliver both lumens and intensity.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD-2 |
| Illumination Color: | Neutral White |
| Wavelength/Color Temperature: | 5000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 446 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 1.05 A |
| Vf - Forward Voltage: | 2.79 V |
| Power Rating: | 3 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 1 mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 3.45 mm |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Transparency: | Water Clear |
| Series: | XPLAWT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Cree LED |
| Configuration: | Single |
| LED Size: | 3.45 mm x 3.45 mm x 1 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | XLamp |
| Type: | High Power LEDs |
| Vr - Reverse Voltage: | 5 V |
| Unit Weight: | 0.003527 oz |
Hot Tags: xplawt-h0-0000-000bv20e3, China xplawt-h0-0000-000bv20e3 manufacturers, suppliers, factory, CMA1840-0000-000N0U0A30G, CMA1306-0000-000C0B0A57E, XQEAWT-H0-0000-00000BFE1, CMA1516-0000-000N0Z0AL7C, XHP70D-00-0000-0D0BN20E1, CMA1516-0000-000N0B0A40E
Send Inquiry
You Might Also Like







