
Description
LUXEON 3014 has a compact package size of 3.0mm x 1.4mm x 0.70mm- ideal for achieving uniform light output where space is limited, such as linear applications, tube lighting, and signage. LUXEON 3014 is hot-color targeted at a junction temperature of 65°C, ensuring color consistency and meeting ANSI standards at operating conditions.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 3014 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 22 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 116 deg |
| If - Forward Current: | 60 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 3.1 V |
| Power Rating: | 180 mW |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 0.75 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Dimensions: | 2.5 mm x 1.15 mm |
| Lens Shape: | Rectangular |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Series: | LUXEON 3014 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Lumileds |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | LUXEON |
| Type: | High Power LE |
Hot Tags: l130-3590001400001, China l130-3590001400001 manufacturers, suppliers, factory, L130-3070003000W21, led display, L1CU-4080000000000, L1CU-5770000000000, led slide potentiometer, L1C1-RED1000000000
Previous:L150-27805006000H0
Next:L1HX-50702P0000000
Send Inquiry
You Might Also Like







