
Description
LUXEON CZ Color Line is an optically advanced portfolio of Color and White LEDs. Designed to maximize punch, the LUXEON CZ Color Line is the optimal LED solution for architecture, entertainment and emergency vehicle lighting applications.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 0808 (2020 metric) |
| Illumination Color: | Cool White |
| Wavelength/Color Temperature: | 5700 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 89 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.75 V |
| Power Rating: | 1 W |
| Length: | 2 mm |
| Width: | 2 mm |
| Height: | 0.8 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 135 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | LUXEON CZ Color |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Lumileds |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | LUXEON |
| Type: | High Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.005218 oz |
Hot Tags: l1cu-5790000000000, China l1cu-5790000000000 manufacturers, suppliers, factory, L1CU-5790000000000, led slide potentiometer, L128-5780EA3500001, L2C2-40801203E0900, L1CU-3080000000000, L1SP-FRD0002000000
Previous:L1CU-CYN1000000000
Next:L1CU-5770000000000
Send Inquiry
You Might Also Like







