
Description
The second generation of LUXEON CoB represents a new breakthrough in efficacy for arrays. It has 10% higher efficiency and 10% higher lumen output at the same drive currents as existing LUXEON CoB. Due to its small Light Emitting Surface (LES) and industry-leading thermal resistance, LUXEON CoB is easy to work with, enabling simplified and less expensive luminaire designs. LUXEON CoBs are hot-tested at 85°C-real world operating conditions-which means additional testing can be minimized. LUXEON CoB LEDs are available in 3-step MacAdam ellipse, ensuring uniform optical performance in a wide range of applications.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| Shipping Restrictions: |
Mouser does not presently sell this product in your region. |
| RoHS: | Details |
| Product: | White CoB LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD-2 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 4496 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 900 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 35 V |
| Length: | 24 mm |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 1.05 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Shape: | Round Flat |
| Series: | LUXEON CoB Core |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Lumileds |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | LUXEON CoB |
| Type: | Mid-Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.050459 oz |
Hot Tags: l2c2-30701208e1500, China l2c2-30701208e1500 manufacturers, suppliers, factory, L128-5080CA3500001, L130-5780003000W21, L150-2770502400000, L150-4070502400000, L1SP-FRD0002000000, L1SP-RYL0002000000
Send Inquiry
You Might Also Like







