
Description
Features
• High CRI, high-efficacy warm white LEDs designed for high-performance directional lighting applications.
• High lumen density of monolithic emitter, up to 503 lm/mm2 (3000K), ideal for minimizing the fixture size while maximizing the optical efficiency in beam quality critical architectural lighting applications.
• Maximum Drive Current: 2 A
• Luminous Efficacy: typ. 130 lm/W @ 350 mA, 85°C (3000K)
• Color Temperature: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K
• Color Rendering Index: > 95
• Low thermal resistance: 1.6 °C/W
• ANSI-compatible chromaticity bins
• LM-80 10,000-hr test data available, excellent TM-21 lifetime and color stability
• Available in 2 soldering footprint configurations
• Electrically isolated thermal path
• 8 kV HBM ESD rating per ANSI/ESDA/JEDEC JS-001
• RoHS and REACH compliant
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Luminus Devices |
| Product Category: | White LEDs |
| Shipping Restrictions: |
Mouser does not presently sell this product in your region. |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1414 (3535 metric) |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 93 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 95 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.71 V |
| Power Rating: | 7 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 1.98 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 2.6 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Water Clear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Luminus Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.100919 oz |
Hot Tags: sst-20-w30h-a120-j2302, China sst-20-w30h-a120-j2302 manufacturers, suppliers, factory, CBT-140-WDH-L16-QB220, SST-70X-WCS-H50-LA652, CBT-90-W57H-C11-KB200, led driver potentiometer, CXM-9-35-80-36-AA10-F3-3, CXM-9-27-90-36-AC10-F3-3
Send Inquiry
You Might Also Like







