
Description
• High brightness cool white LEDs with maximum output in excess of 1900 lm @ 6 A, 85°C.
• High lumen density of monolithic emitter, up to 515 lm/mm2(6500K), ideal for maximizing the optical efficiency in high-output, beam pattern critical
lighting applications.
• Maximum Drive Current: 6 A
• Luminous Efficacy: typ. 183 lm/W @ 700 mA, 85°C (6500K)
• Color Temperature: 5000K, 5700K, 6500K
• Color Rendering Index: min. 65, typ. 70
• Low thermal resistance: 0.8°C/W
• ANSI-compatible chromaticity bins
• Electrically isolated thermal path
• 8 kV HBM ESD rating per ANSI/ESDA/JEDEC JS-001
• RoHS and REACH compliant
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Luminus Devices |
| Product Category: | White LEDs |
| Shipping Restrictions: |
Mouser does not presently sell this product in your region. |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Illumination Color: | Cool White |
| Wavelength/Color Temperature: | 6500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 554 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 1.5 A |
| Vf - Forward Voltage: | 2.9 V |
| Power Rating: | 20 W |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 5 mm |
| Height: | 3.01 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Lens Shape: | Dome |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Luminus Devices |
| Configuration: | Square |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.010949 oz |
Hot Tags: sst-40-wcs-f50-n3651, China sst-40-wcs-f50-n3651 manufacturers, suppliers, factory, CBT-90-B-C11-KJ300, CXM-9-27-90-36-AC10-F3-3, CXM-9-35-80-36-AA10-F3-3, SBR-90-W65S-R71-NA100, SFT-40-W65S-F50-N4652, SST-20-WDS-A120-L3501
Send Inquiry
You Might Also Like







