
Description
OSLON™ Square GF CSBPM2.24 A new member of the family, OSLON™ Square Far Red has a unique innovative radiation pattern to illuminate plants evenly for uniform growth while reducing number of luminaires and lowering overall cost. Additionally, this high-power LED provides excellent reliability, long lifetime and low thermal resistance in a compact footprint.
Applications
- Agriculture & Horticulture
- Entertainment
- Indoor Lighting
- Outdoor & Industrial Lighting
Features
- Package: SMT ceramic package with silicone lens
- Typ. Radiation: 150°
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- Radiant Flux: typ. 460 mW - Radiant Efficiency: typ. 71.4%
- Photon Flux: typ. 2.77 umol/s
- Photon Flux Efficacy: typ. 4.31 umol/J
- ThinFilm LED chip designed and manufactured in Germany
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | Single Color LEDs |
| RoHS: | |
| Illumination Color: | Red |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 0.667 lm |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.95 V |
| Power Rating: | 680 mW |
| Series: | GF CSBPM2.24 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | ams OSRAM |
| Height: | 1.58 mm |
| Length: | 3.1 mm |
| Luminous Intensity: | 82.9 mcd |
| Maximum Operating Temperature: | + 120 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Single Color LEDs |
| 3000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | OSLON |
| Type: | Single Color LEDs |
| Viewing Angle: | 135 deg |
| Width: | 3.1 mm |
| Part # Aliases: | GF CSBPM2.24-TNUJ-1-1-350-R33 Q65113A5716 |
Hot Tags: gf csbpm2.24-tnuj-1-1, China gf csbpm2.24-tnuj-1-1 manufacturers, suppliers, factory, GW JTLPS1 CM JNKN XX55 1, GW QSLMS1 KM H6H8 XX31 1, GW QSLPS1 PM L2L4 XX53 1 150 R18, PLPT5 447KA, PLPT9 450LB E, SFH 4059
Send Inquiry
You Might Also Like







