
Description
GR PSLM31.23 DURIS® S 5 The compact, mid-power Duris® S 5 LED with industry standard 3030 package that comes with high efficacy, color quality and long lifetime. Ideal choice for indoor General Lighting applications.
Applications
- Architecture
- Architecture / Garden Lighting (LED & Laser)
- Medical Illumination
- Mood Lighting
- Photo Therapy
Features
- Package: white SMT package, colorless clear resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Lumen maintenance: LM-80-15 in Progress
- ESD: 2 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 2)
- Luminous Flux: typ. 19 lm
- Luminous efficacy: typ. 92 lm/W
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | Single Color LEDs |
| Product: | Red LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1212 (3030 metric) |
| Wavelength/Color Temperature: | 623 nm |
| Illumination Color: | Red |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 18.5 lm |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.11 V |
| Power Rating: | 210 mW |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 2.55 mm x 2.55 mm |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | GR PSLM31.23 |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ams OSRAM |
| Height: | 0.6 mm |
| Length: | 3 mm |
| Luminous Intensity: | 6.05 cd |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Single Color LEDs |
| 4500 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | Single Color LEDs |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| Width: | 3 mm |
| Part # Aliases: | Q65113A1496 |
Hot Tags: gr pslm31.23-ftgr-46-1, China gr pslm31.23-ftgr-46-1 manufacturers, suppliers, factory, GW CS8PM1 CMKTLPXX57, led components, PLPT5 447KA, SFH 203 FA, SFH 4043, SU CULBN2 VC AGAM 67 4F4G 30 R18
Send Inquiry
You Might Also Like







