
Description
OSLON® SSL 150 GW CSHPM1.EM Higher performance. Lower thermal resistance. Extended range of driving conditions. This OSLON SSL family new generation LED provides a wide radiation pattern allowing perfect interaction and various designs including color mixing LED clusters.
Applications
- Entertainment
- Indoor Lighting
- Outdoor & Industrial Lighting
Features
- Package: SMT ceramic package with silicone lens
- Typ. Radiation: 150°
- Color temperature: 2500K - 5000K
- CRI: 80 (min.), 82 (typ.), R9: 0 (min.)
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- Luminous Flux: typ. 135 lm @ 3000 K, 85 °C
- Luminous efficacy: typ. 135 lm/W @ 3000 K, 85 °C
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 2700 K |
| Luminous Intensity: | 28.8 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 117 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 150 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.85 V |
| Power Rating: | 1 W |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 1.58 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Dimensions: | 2.632 mm x 0.88 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | GW CSHPM1.EM |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | ams OSRAM |
| Features: | ESD: 8 kV Acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B), Higher Performance, Lower Thermal Resistance |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 600 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | OSLON |
| Type: | High Power LEDs |
| Part # Aliases: | GW CSHPM1.EM-LSLU-XX55-1-350-R18 Q65113A5700 |
Previous:GW CSHPM1.EM-LRLT-XX56-1
Send Inquiry
You Might Also Like







