
Description
OSLON™ Square GW CSSRM3.PM Fifth generation of OSLON Square with enhanced performance. Most compact high-power LED with well known superior robustness, high reliability, long lifetime and low thermal resistance.
Applications
- Agriculture & Horticulture
- Entertainment
- Outdoor & Industrial Lighting
Features
- Package: SMT ceramic package with silicone lens
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2200K - 6500K
- CRI: 70 (min.), 72 (typ.), R9: -40 (min.)
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- Luminous Flux: typ. 357 lm @ 4000 K, 85 °C
- Luminous efficacy: typ. 182 lm/W @ 4000 K, 85 °C
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1212 (3030 metric) |
| Illumination Color: | White |
| Wavelength/Color Temperature: | 2700 K |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 700 mA |
| Power Rating: | 2 W |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 2.02 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Lens Shape: | Square |
| Series: | GW CSSRM3.PM |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | LED - High Power |
| 3000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | OSLON |
| Part # Aliases: | Q65113A8688 |
Hot Tags: gw cssrm3.pm-n5n8-a838-1, China gw cssrm3.pm-n5n8-a838-1 manufacturers, suppliers, factory, GW JTLMS1 CM G7H2 XX57 1 60 R33, GW QSLPS1 EM LWLZ XX57 1 150 R18, PLPT9 450LB E, SFH 4715A, SPL PL90 3, SPLPL90AT03
Send Inquiry
You Might Also Like







