
Description
DURIS ® E 5050 GW J9LHS2.4M
This 5050 RGBW device is the first 4-in-1 color package for general lighting applications from ams OSRAM. It features industry-compatible performance and form factor and promises outstanding reliability for customers. Each chip is individually controlled to enable high customization color options along with tight wavelength and color binning for excellent homogeneity.
Applications
- Ambient Lighting
- Entertainment
- Home & Building Automation
- Indoor Lighting
- Outdoor & Industrial Lighting
- Robotics
Features
- Package: Multi-color LED
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 3000K - 5700K
- CRI: 82 (min.)
- ESD: 2 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 2)
- Industry Standard: RoHS and REACH
- Luminous Intensity: typ. 15000 mcd @ 3000K
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | Multi-Color LEDs |
| RoHS: | |
| Product: | RGBW LEDs |
| Package / Case: | 2020 (5050 metric) |
| Wavelength/Color Temperature: | 630 nm, 575 nm, 480 nm |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 38.9 lm |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.1 V, 2.9 V, 3 V, 3.1 V |
| Power Rating: | 210 mW, 300 mW, 310 mW, 290 mW |
| Lens Color: | Colorless |
| Brand: | ams OSRAM |
| Height: | 11 mm |
| Length: | 50 mm |
| Luminous Intensity: | 13 cd |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Multi-Color LEDs |
| Series: | GW J9LHS2.4M |
| 1000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Type: | Low Power LEDs |
| Width: | 50 mm |
Hot Tags: gw j9lhs2.4m-c0c7-2+35+13+50aw-1, China gw j9lhs2.4m-c0c7-2+35+13+50aw-1 manufacturers, suppliers, factory, GW JTLMS1 CM G7H2 XX57 1 60 R33, GW QSLMS1 KM H6H8 XX36 1, LW TVSG CB BXCX JKPL Z486 20 R18 Z, PLT5 520EB P, SFH 2430 Z, SFH 4554
Send Inquiry
You Might Also Like







