
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX36-1
ΦV = 24.0 ... 28.5 lm, Mountingmethode:SDCM 3, 3500 K (IF = 60 mA)
Description
DURIS ® E 2835 GW JTLMS3.EM
The pre-molded PPA 2835 LED version with standard 2835 footprint provides competitive value in application and system level. The DURIS ® E 2835 0.2W SOFTLINEAR combines good mechanical flexibility and a wide beam angle into a compact format (2.8 mm x 3.5 mm). This product fits well to flexible strips general lighting application. DURIS ® E 2835 never fails to impress with its performance on system level.
Applications
- Indoor Lighting
Features
- Package: white SMT package, colored diffused silicone resin
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 1800K - 6500K
- CRI: 80 (min.), 81 (typ.), R9: 0 (min.)
- Lumen maintenance: Test results according to IESNA LM-80 available
- ESD: 2 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 2)
- Luminous Flux: typ. 25 lm @ 3000 K
- Luminous efficacy: typ. 132 lm/W @ 3000 K

|
Type |
Color temperature |
Luminous Flux 1 I F = 60 mA ΦV |
|
GW JTLMS3.EM-G3G5-XX312-1 |
1800 K |
15.0 ... 19.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G6G8-XX310-1 |
2200 K |
19.5 ... 24.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G7G9-XX39-1 |
2400 K |
21.0 ... 25.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G8GV-XX38-1 |
2700 K |
22.5 ... 27.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX37-1 |
3000 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX36-1 |
3500 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX35-1 |
4000 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX33-1 |
5000 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX32-1 |
5700 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9GW-XX31-1 |
6500 K |
24.0 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G3G6-XX512-1 |
1800 K |
15.0 ... 21.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G6G9-XX510-1 |
2200 K |
19.5 ... 25.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G6GV-XX59-1 |
2400 K |
19.5 ... 27.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G8GW-XX58-1 |
2700 K |
22.5 ... 28.5 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX57-1 |
3000 K |
24.0 ... 30.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX56-1 |
3500 K |
24.0 ... 30.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX55-1 |
4000 K |
24.0 ... 30.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX53-1 |
5000 K |
24.0 ... 30.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX52-1 |
5700 K |
24.0 ... 30.0 lm |
|
GW JTLMS3.EM-G9H1-XX51-1 |
6500 K |
24.0 ... 30.0 lm |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 3.5 mm x 2.8 mm |
| Wavelength/Color Temperature: | 3500 K |
| Luminous Intensity: | 8.38 cd |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 28.5 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 81 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 60 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 3.15 V |
| Power Rating: | 190 mW |
| Length: | 3.5 mm |
| Width: | 2.8 mm |
| Height: | 0.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Lens Shape: | Rectangular |
| Series: | GW JTLMS3.EM |
| Brand: | ams OSRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | LED - Mid Power |
| 200000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | DURIS |
| Part # Aliases: | Q65113A8853 |
Hot Tags: gw jtlms3.em-g9gw-xx36-1, China gw jtlms3.em-g9gw-xx36-1 manufacturers, suppliers, factory, GW CS8PM1 CMKTLPXX57, LRTBGVSG VCVE 24 AOAQ 79 THTJ OQ 20 S XX, LZ7-04M2PD-0000, SFH 2430 Z, SFH 4718A, SFH 4727AS A01
Send Inquiry
You Might Also Like







