
Description
OSCONIQ® E 3030 GW QSLPS1.EM This 6V OSCONIQ E 3030 LED addresses use-cases in various general lighting applications including indoor & outdoor fixtures, area lighting and downlights where high flux is a key requirement.
Features
- Package: white SMT package
- Typ. Radiation: 120° (Lambertian emitter)
- Color temperature: 2700K - 6500K
- CRI: 80 (min.), R9: 0 (min.)
- ESD: 8 kV acc. to ANSI/ESDA/JEDEC JS-001 (HBM, Class 3B)
- Color temperature: 2700 K - 6500 K
- Luminous Flux: typ. 154 lm @ 4000 K
- Luminous Efficacy: typ. 166 lm/W @ 4000 K
- Application: Suitable for General Lighting
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ams OSRAM |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 3030 |
| Illumination Color: | White |
| Wavelength/Color Temperature: | 5000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 160 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 150 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 6.19 V |
| Power Rating: | 930 mW |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Height: | 0.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Lens Color: | Yellow |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Transparency: | Non-Diffused |
| Brand: | ams OSRAM |
| Configuration: | Single |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | White LEDs |
| 4000 | |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
| Part # Aliases: | Q65113A7961 |
Hot Tags: gw qslps1.em-lyl2-xx53-1, China gw qslps1.em-lyl2-xx53-1 manufacturers, suppliers, factory, GW QSLMS1 KM H6H8 XX36 1, GW QSLPS1 EM LYL1 XX55 1 150 R18, GW QSLPS1 PM L2L4 XX53 1 150 R18, PLT5 520DB P, SFH 309 FA 4, SFH 4059
Send Inquiry
You Might Also Like







