
Description
The 75W, 100W, 150W, 200W, and 240W LED drivers provide CC outputs, while the 300W series offers CP output. The drivers all feature 100VAC to 305VAC input range, built-in active PFC function, and <0.5W standby power consumption. MEAN WELL ELG-C Series LED Drivers are available in a metal housing and have an IP65/IP67 rating for indoor or outdoor installations. The Type "HL" drivers are ideal for use in Class I, Division 2 hazardous locations. Additional LED lighting applications include streets, harbors, greenhouses, and more.
Features
- 100VAC to 305VAC input range
- Variants
- CC output: ELG-75-C, ELG-100-C, ELG-150-C, ELG-200-C, and ELG-240-C
- CP output: ELG-300-C
- Built-in active PFC function
- <0.5W standby power consumption
- IP67/IP65 rating for indoor or outdoor installations
- Output adjustable via potentiometer
- 3-in-1 dimming (dim-to-off)
Applications
- LED street lighting
- LED harbor lighting
- LED bay lighting
- LED greenhouse lighting
- LED flood lighting
- Type "HL" for use in class I, division 2 hazardous locations
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | LED Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Operation Mode: | Constant Current (CC) |
| Output Current-Channel 1: | 1.4 A |
| Output Voltage-Channel 1: | 54 VDC to 107 VDC |
| Output Power: | 149.8 W |
| Input Voltage: | 100 VAC to 305 VAC, 142 VDC to 431 VDC |
| Dimming: | With Dimming |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Length: | 219 mm (8.622 in) |
| Width: | 63 mm (2.48 in) |
| Height: | 35.5 mm (1.398 in) |
| Industry: | Industrial |
| Series: | ELG-150-C |
| IP Rating: | IP67 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | LED Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 16 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Unit Weight: | 2.094 lbs |
Hot Tags: elg-150-c1400b, China elg-150-c1400b manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-24, LRS-350-12, LRS-350-24, meanwell, NDR-480-24
Previous:DRC-100B
Next:SD-350B-12
Send Inquiry
You Might Also Like







