
Description
enabling the backup power supply application the security access systems require. The DRC-100 devices accept a universal input of 90VAC to 264VAC and supply 13.8VDC to 27.6VDC at the output. The power supplies can operate with air convection cooling from -30°C through +70°C. The DRC-100 Single-Output Power Supplies offer key protection features such as overload protection, over-voltage protection, battery low cut-off, and battery reverse polarity protection (by fuse). An alarm signal for AC OK and battery low signaling is also provided, via relay contact output to facilitate the system design.
Features
- Universal AC input, full range
- Protections
- Short circuit
- Overload
- Overvoltage
- Battery low protection
- Battery reverse polarity protection by fuse
- Can be installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
- Alarm signal for AC OK and battery low (via relay)
- Cooling by free air convection
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- 3-year warranty
Applications
- Security
- Emergency lighting
- Alarm systems
- DC UPS
- Central monitoring
- Access systems
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | DIN Rail Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Input Type: | 1-Phase / Single Phase |
| Output Power: | 96.6 W |
| Input Voltage: | 90 VAC to 264 VAC, 127 VDC to 370 VDC |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Output Voltage-Channel 1: | 27.6 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 2.25 A |
| Output Voltage-Channel 2: | 27.6 VDC |
| Output Current-Channel 2: | 1.25 A |
| Industry: | Industrial |
| Length: | 100 mm (3.937 in) |
| Width: | 55 mm (2.165 in) |
| Height: | 90 mm (3.543 in) |
| Series: | DRC-100 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Product Type: | DIN Rail Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 30 |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Unit Weight: | 13.051366 oz |
Hot Tags: drc-100b, China drc-100b manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-24, LRS-350-12, LRS-350-24, LRS-350-48, NDR-120-24
Send Inquiry
You Might Also Like







