
Description
MEAN WELL HLG-100/120/150/185H LED Power Supplies are expanded to include the HLG-100H (100W), HLG-120H(120W), HLG-150H(150W), and HLG-185H(185W). The HLG-100/120/150/185H LED power supplies features constant voltage, constant current mode output, and high efficiency up to 94%. These MEAN WELL HLG-100/120/150/185H LED switching power supplies is IP65/IP67 designed for indoor or outdoor installations for LED lighting and moving sign applications.
Features
- Constant Voltage and constant current mode output
- Metal housing with class I design
- Built-in active PFC function
- IP67 / IP65 rating for indoor or outdoor installations
- Function options:
- Output adjustable via potentiometer
- 3 in 1 dimming
- Timer dimming
- >62000 hours typical lifetime
Applications
- LED street lighting
- LED high-bay lighting
- Parking space lighting
- LED fishing lamp
- LED greenhouse lighting
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | LED Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Operation Mode: | Constant Current (CC) |
| Output Current-Channel 1: | 7.8 A |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 VDC |
| Output Power: | 187.2 W |
| Input Voltage: | 90 VAC to 305 VAC, 127 VDC to 431 VDC |
| Dimming: | With Dimming |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Length: | 228 mm (8.976 in) |
| Width: | 68 mm (2.677 in) |
| Height: | 38.8 mm (1.528 in) |
| Industry: | Industrial |
| Standard: | PSE |
| Series: | HLG-185H |
| IP Rating: | IP67 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Product Type: | LED Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 12 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Tradename: | HLG Series |
| Unit Weight: | 2.535 lbs |
Hot Tags: hlg-185h-24b, China hlg-185h-24b manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-12, LRS-350-24, LRS-350-48, meanwell, NDR-480-24
Previous:HLG-150H-24A
Next:IRM-02-5
Send Inquiry
You Might Also Like







