
Description
MEAN WELL RPS-500 Reliable Green Medical Power Supplies offer a 12VDC to 48VDC range, a maximum 41.6A current rating, and a 47Hz to 63Hz frequency range. The RPS-500 power supplies feature short circuit, overload, over-voltage, and over-temperature protection. These power supplies conform to medical regulations and EMC EN55011 standards, fitting various types of patient contact medical system equipment. MEAN WELL RPS-500 Reliable Green Medical Power Supply is ideal for sleep apnea devices, pump machines, and electric beds.
Features
- 5" x 3" compact size
- 550W peak power
- High efficiency up to 94%
- 5VDC standby output
- 12VDC fan supply
- Operating altitude up to 4000m
- LED indicator for power on
- 10.4A to 41.6A output current range
- Medical safety approved (2x MOPP) according to ANSI/AAMI ES60601-1 and IEC/EN60601-1
- EMI for both Class 1 and Class 2 configuration
- -30°C to +70°C operating temperature range
- Available in 4 different package styles
- PCB type
- Enclosed casing
- Enclosed with a fan on the top
- Enclosed with a fan on the side
Applications
- Oral irrigators
- Hemodialysis machines
- Medical computer monitors
- Sleep apnea devices
- Pump machines
- Electric beds
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 500 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 80 VAC to 264 VAC, 113 VDC to 370 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 20.8 A |
| Industry: | Medical, Industrial |
| Mounting Style: | Chassis |
| Length: | 160 mm (6.299 in) |
| Width: | 86 mm (3.386 in) |
| Height: | 43 mm (1.693 in) |
| Series: | RPS-500 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Efficiency: | 93 % |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Isolation Voltage: | 4 kVAC |
| Load Regulation: | Regulated |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Power - Convection: | 320 W |
| Power - Forced Air: | 500 W |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 24 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Unit Weight: | 1.411 lbs |
Hot Tags: rps-500-24-sf, China rps-500-24-sf manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-12, LRS-150-24, LRS-350-24, NDR-120-24, NDR-480-24
Previous:MDR-60-48
Next:GSM18B09-P1J
Send Inquiry
You Might Also Like







