
Description
Features :
- Universal AC input / Full range
- Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
- Cooling by free air convection
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- All using 105'c long life electrolytic capacitors
- Withstand 300VAC surge input for 5 second
- High operating temperature up to 70'C
- Withstand 5G vibration test
- High efficiency, long life and high reliability
- 3 years warranty
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 VDC |
| Output Voltage-Channel 2: | 12 VDC |
| Number of Outputs: | 4 Output |
| Output Power: | 53.4 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 88 VAC to 264 VAC, 125 VDC to 373 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 3 A |
| Output Current-Channel 2: | 900 mA |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Chassis |
| Length: | 99 mm (3.898 in) |
| Width: | 97 mm (3.819 in) |
| Height: | 36 mm (1.417 in) |
| Series: | RQ-50 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Output Current-Channel 3: | 900 mA |
| Output Voltage-Channel 3: | 24 VDC |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 45 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Unit Weight: | 1 lb |
Hot Tags: rq-50d, China rq-50d manufacturers, suppliers, factory, LRS-350-12, LRS-350-24, LRS-350-48, meanwell, NDR-120-24, NDR-480-24
Previous:EPP-150-12
Next:LDD-1500L
Send Inquiry
You Might Also Like







