
Description
Features :
- Universal AC input / Full range
- Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
- Cooling by free air convection
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- No load power consumption<0.5W
- All using 105'C long life electrolytic capacitors
- Withstand 300VAC surge input for 5 second
- High operating temperature up to 70^C
- Withstand 5G vibration test
- High efficiency, long life and high reliability!
- 3 years warranty
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 12 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 16 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 85 VAC to 264 VAC, 120 VDC to 370 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 1.3 A |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Chassis |
| Length: | 62.5 mm (2.461 in) |
| Width: | 51 mm (2.008 in) |
| Height: | 28 mm (1.102 in) |
| Series: | RS-15 |
| Approvals: | EN60950-1 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Compliance: | EN60950-1 |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 108 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Part # Aliases: | LM15-23B12 |
| Unit Weight: | 4.585615 oz |
Hot Tags: rs-15-12, China rs-15-12 manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-12, LRS-350-12, LRS-350-48, meanwell, NDR-480-24
Previous:ERP-350-24
Next:LRS-350-12
Send Inquiry
You Might Also Like







