
CXA1816-0000-000N00P230G
White LEDs White 3000 K 80-CRI, XLamp CXA1816-36V
Description
The XLamp® CXA1816 LED array expands Cree LED's family of high‑flux, multi‑die arrays in a smaller, easy‑to‑use platform. With XLamp LED lighting‑class reliability, the CXA1816's small, uniform emitting surface enables both directional and non‑directional lighting applications including lamp retrofit and luminaire designs. Available in 2‑step, 3‑step and 4‑step color consistency, and featuring a 12-mm optical source, the CXA1816 brings new levels of flux and efficacy to this form factor. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXA1816 LED successfully in luminaire designs.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White CoB LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | COB- Chip-on-Board |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1830 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| If - Forward Current: | 450 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 35 V |
| Power Rating: | 15.8 W |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Dimensions: | 12 mm |
| Lens Shape: | Round Flat |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | CXA1816 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Cree LED |
| LED Size: | 17.85 mm x 17.85 mm x 1.7 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | Low Power LEDs |
Hot Tags: cxa1816-0000-000n00p230g, China cxa1816-0000-000n00p230g manufacturers, suppliers, factory, CMU1006-0000-000N0U0A30U, for cree led, XBDAWT-00-0000-000000BE7, XHP50B-00-0000-0A00K2051, XPERED-L1-0000-00501, XTEARY-00-0000-000000N03
Send Inquiry
You Might Also Like







