
CXB1830-0000-000N0HU230G
White LEDs White 3000 K 80-CRI, XLamp CXB1830-36V
Description
The XLamp® CXB1830 LED Array is a member of the second generation of the CXA family that delivers up to 30% higher efficacy and up to 20% higher lumens than the first generation in the same LES. The higher performance second generation CXA LED Arrays provide a drop-in performance upgrade to existing CXA LED designs to shorten product development time. In addition, the CXB LEDs also allow lighting manufacturers to achieve the same or better performance with a smaller LES, enabling a smaller, more impactful luminaire. Available in 2‑step, 3-step and 5-step EasyWhite® bins and 2‑step and 3‑step Premium Color bins, the CXB1830 LED delivers high lumen output and high efficacy in a single, easy‑to‑use package that eliminates the need for reflow soldering. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXB1830 LED successfully in luminaire designs.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White CoB LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | COB- Chip-on-Board |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 3680 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 80 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 800 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 35 V |
| Power Rating: | 28 W |
| Length: | 17.85 mm |
| Width: | 17.85 mm |
| Height: | 1.7 mm |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Dimensions: | 14 mm |
| Lens Shape: | Round Flat |
| Lens Transparency: | Clear |
| Series: | CXB1830 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Cree LED |
| LED Size: | 17.85 mm x 17.85 mm x 1.7 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | XLamp |
| Type: | Low Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.270728 oz |
Hot Tags: cxb1830-0000-000n0hu230g, China cxb1830-0000-000n0hu230g manufacturers, suppliers, factory, CMA1306-0000-000C0H0A22G, CMU1003-0000-000N0B0A30E, JK3030AWT-00-0000-000B0BL465E, XHP50B-00-0000-0A00K2051, XPPAWT-H0-0000-0000U50DT, XQERED-H0-0000-000000401
Send Inquiry
You Might Also Like







