
XFL05K-00-0000-0B0B0A0E1
White LEDs XLamp XFL05K Gen 1 Light Emitting Diode
Description
XLamp® XFL LEDs are the first LED family that is fully optimized for flashlights and other portable lighting applications in terms of light output, optical performance and value. The XFL LED family is offered in three performance levels that are designed for specific flashlight output targets of 5K, 8K and 10K lm with typical optical and thermal losses taken into account. With a 90% smaller light‑emitting surface (LES) than competing solutions with similar light output, XFL LEDs create portable lights with better looking beam shapes, less color variations and longer throw distance. XLamp XFL LEDs are optimized for high‑output flashlight and other portable lighting applications.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Illumination Color: | White |
| Wavelength/Color Temperature: | 6500 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1750 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 70 |
| Viewing Angle: | 140 deg |
| If - Forward Current: | 1.75 A |
| Vf - Forward Voltage: | 6 V |
| Length: | 7 mm |
| Width: | 7 mm |
| Height: | 4.49 mm |
| Lens Dimensions: | 7.52 mm x 3.93 mm |
| Series: | XFL05K |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Cree LED |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: xfl05k-00-0000-0b0b0a0e1, China xfl05k-00-0000-0b0b0a0e1 manufacturers, suppliers, factory, CMA1306-0000-000C0H0A22G, JB5630AWT-P-B27EA0000-NZ000001, JE2835BWT-N-B30GA0000-N0000001, XHP50B-00-0000-0A00K2051, XPEBPR-L1-0000-00C01, XPLBWT-00-0000-000HV440G
Send Inquiry
You Might Also Like







