
Description
Optimized for directional, high-lumen applications, from indoor and outdoor to portable and lamp retrofits, the XLamp® XT-E LED delivers high performance and high reliability in the industry‑standard XP/XT footprint. The XT-E LED offers the benefits of the XT/XP platform - compact and proven 3.45 mm x 3.45 mm package and established ecosystem - enabling lighting manufacturers to simplify the design process and shorten time to market.
The XT-E LED is available in royal blue and white. The XT-E White LED offers a high‑efficacy option. In this document, the term White denotes the white XT-E LED without regard to its efficacy. The terms Standard and High Efficacy are used when necessary to differentiate the performace of the High Efficacy XT-E LED from the XT-E LED without the high‑efficacy option.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 1414 (3535 metric) |
| Illumination Color: | Cool White |
| Wavelength/Color Temperature: | 5000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 156 lm |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 350 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.77 V |
| Power Rating: | 1 W |
| Length: | 3.45 mm |
| Width: | 3.45 mm |
| Height: | 2.36 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Lens Color: | Yellow |
| Lens Dimensions: | 3.06 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Cree LED |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: xteawt-e0-0000-000000ke3, China xteawt-e0-0000-000000ke3 manufacturers, suppliers, factory, XHP50D-00-0000-0A00J4051, CMA1306-0000-000C0B0A50E, CMA1516-0000-000N0B0A50E, ferrite filters for led lights, 12v led push button switch, CMA1840-0000-000N0B0A30E
Send Inquiry
You Might Also Like







