
Description
LUXEON MZ is an undomed multi-die LED designed to enable outdoor and industrial applications with all of the features of LUXEON M including the identical solder footprint, but allowing for tighter beam control and higher punch due to a smaller apparent source size. With Freedom from Binning and leading performance, LUXEON MZ falls within a single 3- or 5-step MacAdam ellipse centered in ANSI to ensure color consistency from LED to LED, delivering high efficacy and high flux density from a uniform source with tight correlated color temperature control. The superior quality of light, volume of lumens, and real world efficacy enable leading performance and efficient solution development in a wide variety of lighting segments.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| RoHS: | Details |
| Product: | White LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD-2 |
| Illumination Color: | Warm White |
| Wavelength/Color Temperature: | 3000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 600 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 120 deg |
| If - Forward Current: | 700 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 12 V |
| Length: | 4.2 mm |
| Width: | 4 mm |
| Height: | 0.74 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 120 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Shape: | Square |
| Series: | LUXEON MZ |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Lumileds |
| LED Size: | 4.2 m x 4 mm x 0.74 mm |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | LUXEON |
| Type: | Mid-Power LEDs |
| Unit Weight: | 0.006893 oz |
Hot Tags: lmz9-sw30, China lmz9-sw30 manufacturers, suppliers, factory, L128-5080CA3500001, L150-2770502400000, L1CU-5770000000000, L1SP-FRD0002000000, L2C2-57801216E2300, L2C4-3090-M03E0900
Send Inquiry
You Might Also Like







