
Description
MEAN WELL LRS-35 Single Output Switching Power Supplies are 35W enclosed type power supplies with a 30mm low-profile design. With an 85VAC to 264VAC input range, the LRS-35 power supplies provide an output voltage line of 5V, 12V, 15V, 24V, 36V, and 48V. In addition to an 89% high-efficiency rating, the metallic mesh case enhances heat dissipation while operating in a -30°C to +70°C temperature range under air convection without a fan. The end system easily meets worldwide energy requirements by delivering a low no-load power consumption (less than 0.2W).
Features
- Universal AC input/full range
- Withstands 300VAC surge input for 5s
- No-load power consumption of <0.2W
- Miniature size and 1U low profile
- Operating temperature up to +70°C
- Protections
- Short circuit
- Overload
- Overvoltage
- Cooling by free air convection
- Compliance to IEC/EN 60335-1(PD3) and IEC/EN61558-1, -2-16 for household appliances
- Operating altitude up to 5000 meters
- Withstands 5G vibration test
- High efficiency, long life, and high reliability
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- 3-year warranty
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 35 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 85 VAC to 264 VAC, 120 VDC to 373 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 7 A |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Panel |
| Length: | 99 mm (3.898 in) |
| Width: | 82 mm (3.228 in) |
| Height: | 30 mm (1.181 in) |
| Series: | LRS-35 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Factory Pack Quantity: | 60 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Part # Aliases: | LM35-20B05 LM35-23B05R2 |
| Unit Weight: | 8.113011 oz |
Hot Tags: lrs-35-5, China lrs-35-5 manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-350-24, LRS-350-48, NDR-120-24, NDR-240-48, NDR-480-24
Send Inquiry
You Might Also Like







