
Description
LUXEON CX Plus CoB has six products covering lumen packages between 500 and 7,000 lumens in a standard footprint. Due to its industry leading thermal resistance and robust substrate material, LUXEON CX Plus CoB enables cooler, more efficient fixtures. LUXEON CX Plus CoB benefits from an existing ecosystem for fast and immediate design-in while retaining existing optics, clamps and documentation.
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lumileds |
| Product Category: | White LEDs |
| Shipping Restrictions: |
Mouser does not presently sell this product in your region. |
| RoHS: | Details |
| Product: | White CoB LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 7070 (1818 metric) |
| Illumination Color: | Neutral White |
| Wavelength/Color Temperature: | 4000 K |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 1845 lm |
| Color Rendering Index - CRI: | 90 |
| Viewing Angle: | 115 deg |
| If - Forward Current: | 450 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 34.8 V |
| Length: | 17.85 mm |
| Width: | 17.85 mm |
| Height: | 1.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Lens Color: | Tinted |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Series: | LUXEON CX Plus CoB |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Lumileds |
| Product Type: | White LEDs |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Subcategory: | LEDs |
| Tradename: | LUXEON |
| Type: | High Power LEDs |
Hot Tags: l2c4-4090-l04e1200, China l2c4-4090-l04e1200 manufacturers, suppliers, factory, L1CU-3080000000000, L150-3080502400000, led display, L1C1-BLU1000000000, L130-4080003000W21, L2C2-30701208E1500
Previous:L150-40705006000S0
Next:L130-5780002011001
Send Inquiry
You Might Also Like







