
Description
MEAN WELL IRM-60 60W AC-DC Power Supply Modules are miniature, single-output, encapsulated devices that achieve up to 91% efficiency. This 60W series offers a universal input voltage range of 85VAC to 264VAC and includes models with a PCB-mounting or screw-terminal style. The Class II modules are cooled by free-air convection and protect against short-circuit, overload, and overvoltage events while providing <0.1W no-load power consumption. MEAN WELL IRM-60 60W AC-DC Power Supply Modules withstand up to 5G anti-vibration demands and resist dust and moisture resistance. Typical applications include mechanical equipment, factory automation equipment, industrial electrical equipment, and handheld electronic devices.
Features
- Compact size, 87mm x 52mm x 29.5mm dimensions
- Up to 91% efficiency
- 85VAC to 264VAC universal input voltage range
- <0.1W no-load power consumption
- 100% full-load burn-in test
- Short-circuit, overload, and overvoltage protection
- Free-air convection cooling
- 3-year warranty
Applications
- Industrial electrical equipment
- Mechanical equipment
- Factory automation equipment
- Handheld electronic devices
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | AC/DC Power Modules |
| RoHS: | Details |
| Output Power: | 60 W |
| Input Voltage: | 85 VAC to 264 VAC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 2.5 A |
| Length: | 109 mm |
| Width: | 52 mm |
| Height: | 33.5 mm |
| Industry: | Industrial |
| Series: | IRM-60 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Case Style: | Encapsulated |
| Input Frequency: | 47 Hz to 440 Hz |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Load Regulation: | Regulated |
| Mounting Style: | Chassis |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Product Type: | AC-DC Power Modules |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Subcategory: | Power Supplies |
| Unit Weight: | 9.523970 oz |
Hot Tags: irm-60-24st, China irm-60-24st manufacturers, suppliers, factory, HDR-30-12, LRS-150-12, LRS-350-24, LRS-350-48, NDR-120-24, NDR-240-48
Send Inquiry
You Might Also Like







